2010. december 30., csütörtök
Gasztro ajándékaim, avagy nálunk 5 napig tart a Karácsony
2010. december 27., hétfő
Csirkemell csokoládés mártással
Karácsonykor persze nagy volt a meglepetés. Sikerült titokban tartani, hogy mit tervezek. Az elsőszülöttem szerint keserű volt, de ennek ellenére utolsó morzsáig elfogyasztott mindent. A többieknek nagyon ízlett, minden előítélet nélkül fogyasztották. Talán a csokoládé illata az, ami árulkodó lehet, mert a 85%-os kakaótartalmú csokoládé nem mondható édesnek.
Az itt látható kép nem valami sikeres, életlen, de nem tudok most jobbat prezentálni.

Hozzávalók, ahogyan készítettem:
4 szelet csirkemell
só, bors
római kömény
olíva olaj
2 dl húsleves
1/2 dl tejszín
10 dkg 85 %-os csokoládé
2010. december 26., vasárnap
Gasztro ajándékaim
Ünnepi vadlazac citromos mártással, zöldséges rétessel
4 szelet lazac
só, bors, olívaolaj
A réteshez:
leveles tészta
20 dkg cukkini
20 dkg sárgarépa
10 dkg zeller
1 póréhagyma
olívaolaj
só, bors
2 csapott evőkanál zabliszt
2 evőkanál reszelt parmezán
1 tojás+1 kenni a tetejére
A mártáshoz:
vaj
1 ujjnyi gyömbér
1 citrom reszelt héja és leve
2 evőkanál kapribogyó
1,5 dl fehérbor
1 teáskanál étkezési keményítő
2 dl tejszín
A csíkokra vágott zöldségeket, a felkarikázott pórét, kevés olívaolajon megdinszteltem, sóztam, borsoztam. Amikor meghűlt hozzákevertem a zablisztet, a parmezánt és a tojást. A tésztára halmoztam, feltekertem, tojással megkentem.
A tepsi egyik felébe a lazacokat, a másik felébe a rétest tettem, együtt szépen megsültek.
A mártáshoz a gyömbért és a citrom héját lereszeltem, a vajon 1-2 percig kevergettem, majd felöntöttem a borral, citromlével, felére beforraltam, hozzáadtam a kapribogyót. A tejszínbe egy teáskanál étkezési keményítőt feloldottam és a mártásra öntöttem, összeforraltam. Ezt a finom illatos, savanykás szószt öntöttem a halra, nagyon illett hozzá.
2010. december 15., szerda
Mentás zöldborsóleves
2010. december 7., kedd
Levesbetét

A sajtosrúd készítésekor, a hozzávalókból gyúrt tésztát egy órát hideg helyen pihentettem, és akkor jutott eszembe, hogy ebből a tésztából milyen finom levesbetét lenne. A gyakorlati része elgondolkodtatott egy pillanatra, mert különféle ötleteim támadtak. Például, a vékonyra sodort hengereket vagdosni és lisztezve sebesen görgetni, tarhonyaszerűvé, aztán megsütni. Lehet, hogy nem a leggyorsabb megoldást választottam, de a legkisebb kiszúrómat kezembe véve átkapcsoltam robotüzemmódba és addig lukasztgattam a tésztát, amíg vagy két tepsire való összejött. Nem őrültem meg, tényleg nem! Nagyon finom lett. 2-2 nagy tepsi sajtosrúd és levesbetét lett. Készítek majd máskor is.
50 dkg liszt
25 dkg vaj
25 dkg reszelt sajt( most éppen cheddar)
1 és 1/2 teáskanál só
1 teáskanál sütőpor
1 kávéskanál csípős paprika
2 tojássárgája(a fehérje egy részét a kenésre használtam)
1 kis pohár tejfel
2010. december 1., szerda
Heckfilé gombával,tökös rizzsel
Hozzávalók 2 személyre, ahogyan készítettem:
4 szelet hal
só, bors
1-1 evőkanál vaj, olíva olaj
15 dkg gomba
hagyma, fokhagyma ízlés szerint
kakukkfű(tegnap még kilátszott a hó alól)
0,5 dl tejszín
1,5 dl rizs
25 dkg sütőtök tisztán mérve
fokhagyma
só, bors, gyömbér
A sózott, borsozott halszeleteket kedvenc serpenyőmben a vaj és olíva olaj keverékén mind a két oldalán megsütöttem. Ezután kivettem, melegen tartottam. Az apróra vágott hagymát, fokhagymát megdinszteltem, hozzá kevertem a felszeletelt gombát, sót borsot, a kakukkfüvet. Amikor a gomba megfőtt, felöntöttem a tejszínnel és óvatosan visszatettem a halszeleteket, nehogy eltörjenek. Néhány perc kellett már csak hozzá, hogy összesimuljanak az ízek.
A tökös rizshez a szokásos módon odatettem a rizs főni, egy gerezd fokhagymával, kevés gyömbérrel, a durvára reszelt sütnivaló tökkel. A végeredmény fantasztikus, szaftos, kicsit csípős rizs, nagyon jól illett a halhoz.
2010. november 29., hétfő
Szőlős hús

A megsózott, borsozott csirkemell szeleteket vaj és olívaolaj keverékén kettő gerezd fokhagyma társaságában mind a két oldalán megpirítottam, egy kis bort löttyintettem hozzá, amiben a finom sült részek leváltak a serpenyő aljáról. Egy marék szőlőt félbevágtam, kimagoztam, majd a húshoz adtam, együtt készre pároltam. Mokkáskanálnyi étkezési keményítővel sűrítettem. Rizzsel tálaltam. Mennyei volt!
2010. november 23., kedd
Pom-pom saláta
2010. november 21., vasárnap
Tökleves

Rengeteg sütőtöklevest láttam már a blogokon. Sokan szeretik az biztos. Az én receptem nem különleges, de az ízlésemet tükrözi. Nagyon szeretem a sült tököt, bármikor szívesen megeszem. A leveshez viszont kockára vágom és együtt főzöm a fűszerekkel, mert nekem így jobban ízlik, úgy tűnik, hogy több ideje van az ízeknek összesimulni.
1 kg sütnivaló tök
vaj
1 nagy fej hagyma
3 db apró chili paprika
1 ujjnyi friss gyömbér lereszelve
só, bors, szerecsendió
1 narancs leve, (most csak 2 nagyobb mandarin levét csavartam bele)
Tálaláshoz:
szárazon pirított tökmag
illatos hidegen sajtolt tökmagolaj
Kávétorta konfettivel a tetején
Nem a főzést hanyagoltam el mostanában, csak az életem lett más. Más, mert a kedvtelésem, a blogírás, háttérbe szorult. A kedvesem betegsége, műtét utáni felépülése mindennél fontosabb lett számomra. Egyszerűen nincs energiám másra. A blogok olvasgatását persze nem hagytam abba és így tettem szert ötletekre a régen vágyott kávétortához.
Hozzávalók, ahogyan készítettem:
18 cm-es tortaforma
15 dkg omlós keksz
8 dkg vaj
2 evőkanál kakaópor
50 dkg mascarpone
2 dl tejszín
cukor ízlés szerint
3 adag főzött kávé
zselatin
1. A tortaformát alját kibéleltem sütőpapírral. Az összetört kekszet 2 evőkanál kakaóval, az olvasztott vajjal összekevertem, belesimítottam a formába. Hűtőbe tettem dermedni.
2. 2 adag kávét 3 teáskanál zselatinnal felfőztem. A felébe cukrot kevertem, majd egy sütőpapírral bélelt tálcára öntöttem.
3. A harmadik adag kávét a mascarponéval, cukorral jól összekevertem, a felvert tejszínhabbal lazítottam, majd a maradék zselatinos kávét még óvatosan beleforgattam. Rásimítottam a krémet a kekszalapra.
4. A díszítést sajnos nem én találtam ki, Csincsilla kávétortájáról koppintottam. Igaz, én nem kockákkal, hanem a legkisebb kiszúrómmal előállított kávés, zselatin konfettivel szórtam meg a kész tortát.
2010. október 17., vasárnap
Busa, a fantasztikus!
Később a halszeleteket megtörölgettem, borsos lisztbe forgattam és az olajjal kikent, sütőpapírral kibélelt tepsibe fektettem őket. Másik tepsiben a krumpli sült. A halat 15 perc után megforgattam és pirosra sütöttem. Kívül ropogós, belül omlós, az íze pedig egyszerűen fantasztikus!
Joghurtos mangótorta

15 dkg keksz
8 dkg vaj
6 dl joghurt
4 csapott teáskanál zselatin
cukor ízlés szerint
1 mangó (fele turmixolva, fele kockára vágva)
Az összeturmixolt fél mangóhoz egy kis joghurtot kevertem, meglangyosítottam és hozzáadtam a zselatint. Tovább hevítettem állandóan kevergetve, vigyázva, hogy ne forrjon fel. Amikor langyosra hűlt, lazán belekevertem a joghurtba, amit keksz tetejére öntöttem.
Tálaláskor a kockára vágott mangókkal díszítettem a tortát.
2010. október 10., vasárnap
Lazac kapribogyóval, kapros, tejszínes mártással.

4 szelet lazac
vaj és olíva olaj
2 evőkanál kapribogyó
1 csokor kapor
1 dl fehérbor
2 dl tejszín
só, bors
2010. október 3., vasárnap
Rácponty

2010. szeptember 26., vasárnap
Egy jelentéktelen sütemény zöld-dió zselével és mogyoróvajjal
2010. szeptember 16., csütörtök
Főz (?) és fecseg
Az elmúlt hetekben bizony keveset főztem, mert nem nagyon volt kinek. Volt viszont sok-sok izgalom, nehéz napok, egy szívbillentyű műtét, (ami miatt a kedvesem a kórházi kosztot élvezi), egy születésnap áfonyás Pavlova tortával, egy tepsi zserbó, aminek a fele New Yorkba utazott, enyhítendő a hazai ízek hiányát. Főzni időm sem volt, mert sokat voltam úton, minden nap mentem a kórházba. Időnként azért bekaptam valamit, „kínait”, kifőzdéset, hivatali büféset, de néha főztem is. Az egyetlen fotó a magányos blogger ebédjéről készült, ami tulajdonképpen egy kis gombás, padlizsános kuszkusz.
2010. augusztus 20., péntek
Szilvásgombóc
A legszebb és legapróbb szilvából vettem vettem a piacon, mert a kicsi gombócokat szeretem. Találtam hozzá finom, szétfővő, sárgahusú krumplit is.
1 kg krumpli héjában főve
30-35 dkg liszt
2-3 evőkanál olaj
1 tojás
kimagozott szilvák (30 db kisméretű)
fahéj és nádcukor a magok helyére töltve
10 dkg vaj
zsemlemorzsa szemre (elfeledtem megmérni)
2010. augusztus 17., kedd
Pestós tészta, avagy az aszalt paradicsom premierje

12,5 dkg aszalt paradicsomot, az üvegben lévő olaj felét, 5 dkg kesudiót, 2 gerezd fokhagymát, 5 dkg Pecorino sajtot, 1 db csilipaprikát, csipet sót és borsot pürésítettem. 3 db paradicsom magjait kikapartam, a maradékot felkockáztam és egyet-kettőt forgattam a pestóval.
40 dkg széles metéltet sós vízben megfőztem és a pestóval összekevertem. A tetejére bazsalikom levelet tépkedtem. Sajtot mindenki ízlés szerint reszelt, vagy forgácsolt a tésztája tetejére. Elmondhatom, ez a premier jól sikerült. Készülök a következő aszalásra.
2010. augusztus 15., vasárnap
Aszalt paradicsom

2010. augusztus 1., vasárnap
Töltött csirkemell
2010. július 24., szombat
Hajdinakása
2010. július 23., péntek
Sajtos tojáskrém

A tojáskrémhez megfőztem 4 db tojást. Felaprítottam egy diónyi hagymát, kis csokor snidlinget. Aztán elővettem a reszelőt. Megreszeltem a tojásokat, 2 gerezd fokhagymát, 6-7 dkg trappista, kb. 2 dekányi parmezán sajtot. Mindent összekevertem, megsóztam, borsoztam, adtam hozzá egy kis doboz tejfelt. Semmi egyéb fűszert nem használtam, mert szeretem érezni a tojás, a sajt ízét. Kevés rozskenyérrel, sok zöldséggel ettük.
2010. július 19., hétfő
Kelkáposztafőzelék

A kilósforma kelkáposztát cikkekre vágtam, majd elkezdtem rétegezni a fazékban apróra felkockázott egy fej vöröshagymával, bőséges fokhagymával, néhány ágacska oregánóval(szépen virágzik a kertemben). Megszórtam őrölt köménnyel, sóval és annyi vizet adtam hozzá hogy egy ujjnyira ellepje. 5 darab krumplit felkockáztam és a már vagy 10 perce szigorúan fedő nélkül rotyogó főzelékhez adtam. Közben elkészítettem a rántást, 2 csapott kanál lisztet olajon a zsemle színűnél sötétebbre pirítottam, teáskanálnyi pirospaprikával megszórtam, vízzel felengedtem. Az elkészült rántást a kelkáposztához kevertem és néhány percig együtt főztem takarékon. Finom volt, így is nagyon szeretem, de szoktam másként, "lightosabban" is készíteni. A húsevőknek virslivel tálaltam.
2010. július 13., kedd
Tökfőzelék, sajtos, sonkás tekercs rántva

1 kg gyalult tök
2 csokor kapor
1 fej hagyma
olaj
só, ecet
1 kis pohár tejfel
3 teáskanál étkezési keményítő
1 késhegynyi pirospaprika
2010. július 9., péntek
Zöldségfasírt

2010. június 20., vasárnap
Rakott valami, avagy a piaci tévedéseink esete

70 dkg apró gomba
10 dkg Fekete erdei sonka
fél főtt füstölt sertésnyelv vékonyra szelve
2 gerezd fokhagyma
só, bors
3 ágacska kakukkfű
450 dkg-os tejfel
reszelt parmezán
zsemlemorzsa

2010. június 19., szombat
Svéd húsgombóc a zöldborsófőzelék mellé

Hozzávalók:
60 dkg darált pulykahús
1 tojás
2 dl tejszín
4 dkg házi zsemlemorzsa( kb. 1 dl)
1 fej vöröshagyma
só, bors, szerecsendió
vaj
kis csokor snidling
a tejszínnel hagytam állni negyedórát, amíg magába szívta a folyadékot. Végül a hozzávalókat jól összegyúrtam. Aggódtam kissé, mert lágynak találtam, de nem volt gond. Apró, diónyi méretű gombócokat formáltam vizes kézzel, összesen 56 darabot. Bő olajban kisütöttük.
Lehet, hogy nem autentikus áfonya nélkül, de az biztos, nagyon jó volt a borsófőzelékhez is.
2010. június 6., vasárnap
Satay mogyorószósszal

Hirtelen ötlettől vezérelve a karaj szeletelése közben eszembe jutott a satay. Néhány szeletet csíkokra vágtam és pácot készítettem kínai ötfűszer keverékből, gyömbér, fokhagyma, kevés szójaszósz és mogyoró olaj keverékéből. A bambuszpálcákat beáztattam, majd a húsokat felszúrtam és rátekertem. Nem roston, a villanytűzhelyben sütöttem meg és a Lidlben vásárolt csípős mogyorószósszal ettük.
2010. május 31., hétfő
Pavlova, az édes bűnbeesés

4 tojás fehérje
20 dkg porcukor
csipet só
1 evőkanál almaecet
1 evőkanál étkezési keményítő
1/2 l tejszin
ízlés szerint porcukor
1 zselatin fix
1/2 kg eper
A tejszinhabot felverem kevés cukorral, és a zselatin fixxel. Megtöltöm a torta mélyedését a habbal, jó sűrűn megrakom az eperrel. Tálalásig a hűtőben tartom, majd fényképet is készítek róla, sajnos elég gyengéket. A dicséret viszont kárpótol a rossz minőségű képekért.

2010. május 24., hétfő
Lemon curd és a tiramisu
A lemon curdot régóta szeretném elkészíteni, végig jegyzeteltem a rengeteg összeolvasott receptet.
1 dl citromlé( ezt 3 db citromból csavartam)
az összes citrom lereszelt héja
15 dkg porcukor
6 dkg vaj
3 tojás
2 evőkanál citrom likőr
csipetnyi só
A tiramisuhoz a 25 dkg házi krémsajtot, a lemon curdot és a felvert 2,5 dl tejszínt lazán összekevertem. Volt némi maradék piskótám, amit csíkokra vágtam, majd egy kis citrom likőrrel meglocsoltam. A rétegezéskor alulra krémet tettem és azzal fejeztem be. Citromkarikákkal és citromfűvel díszítettem.

2010. május 16., vasárnap
Spárgakrémleves
1/2 kg spárga
1/2 csokor petrezselyem
só
kevés cukor
1 l víz
2 dl tejszín
púpos teáskanál étkezési keményítő
2010. május 13., csütörtök
Tőkehal kagylótésztával

2010. május 12., szerda
Sonkaleves

Volt egyszer egy húsvéti sonka, aminek a leve a mélyhűtőben várt a sorára. Kiolvasztottam és mindenféle zöldeket tettem bele: 3 szál zöldhagymát, 2 gerezd fokhagymát, a kertben szedett csokornyi petrezselymet, 1 szál lestyánt, snidlinget. 5 szem kisebb krumplit is hozzáadtam, puhára főztem. Sózni sem kellett a levest, mert erről a sonkalé gondoskodott. A levesből kiszedett 3 szem krumpliból, kevés liszttel és 2 teáskanál olajjal gombócokat formáltam, amit visszatettem a lébe megfőni. Amikor a tetejére feljöttek, kimertem és félretettem. A sonkalében főtt zöldségeket és benne lévő maradék 2 szem krumplit a merülő mixerrel simára kevertem. A kész, zöld sonkalevest a krumpligombócokkal tálaltam.
2010. május 10., hétfő
Citromos mascarpone torta

8 dkg vaj
reszelt citromhéj
50 dkg mascarpone
porcukor ízlés szerint
1 dl citromlé(2 db normál méretű citromból nyerve)
reszelt citromhéj
2 dl habtejszín
1 zacskó zseléfix
1 citrom a tetejére
citromfű

2010. május 2., vasárnap
Csirkepörkölt kagylótésztával
A csirkepörköltet combokból és némi mellnyesedékből főztem. Sok hagymával, kicsit csípősen, ahogyan az illik. A húsokat kiszedtem a szaftból, kicsontoztam, kisebb darabokra vágtam. A szaftot merülő mixerrel simára kevergettem. Finom sűrű krémes szaftja lett. Miután csont sincs benne, a legfinnyásabbaknak sem lehet szavuk ellene. A megfőtt kagylókat kanállal megtöltöttem, tálaláskor a maradék szaftot ízlés szerint lehetett locsolni.
Medvehagymás uborkasalátával tálaltam amit tökmagolajjal locsoltunk, tökmaggal szórtunk meg.
Mascarpone torta

15 dkg darált háztartási keksz
2 csapott kanál holland kakaópor
8 dkg vaj
5o dkg mascarpone
porcukor ízlés szerint
1 dl frissen csavart narancslé
2 narancs lereszelt héja
2 dl tejszín
1 zacskó zselatin fix
csokoládé a tetejére

2010. április 25., vasárnap
Tőkehal leveles tésztában

Tudtad, hogy egy rendes portugál háziasszony 365 féle módon képes elkészíteni a bacalhaut, a tőkehalat?
Ma így készült nálunk: 1/2 kg leveles tésztát nyújtottam el, majd 6 db téglalapot vágtam belőle. Mindegyikre házi fokhagyma krém és reszelt gyömbér keverékét kentem. Meghintettem kevés zsemlemorzsával és ráfektettem a (60 dkg) félig felengedett, sózott, borsozott tőkehalat, beborítottam egy medvehagyma levéllel. Ezután ráhajtogattam a tésztát és párnácska formájú csomagokat készítettem, a tetejét tojással megkentem. Alma cikkeket szórtam köré a sütőpapírral bélelt tepsire és 20-25 perc alatt pirosra sütöttem.
Köretként még párolt, zellert és cukkinit készítettem, amit a végén még medvehagymával is megszórtam, de az már nyersen maradt.
2010. április 24., szombat
Kategóriákat feszegető tejfölös túró

A tejfölös túró Anyukám egyik kedvence volt, gyakran készítette. Nekem nem tartozott a kedvenceim közé, de ma már másként viszonyulok hozzá. Most viszont az a kérdés, miért is kéne kenyérre kenni? Könnyű, lightos, akár kenyér nélkül is meg lehet enni. 25 dkg tehéntúrót, egy kis doboz tejfölt, diónyi apróra vágott vöröshagymát, kis csokor medvehagymát, csipetnyi sót és borsot összekeverek. Nem árt, ha összeérik egy pár órát, de akkor ne kóstolgasd el a felét, mint én.
2010. április 10., szombat
Képregény a sajtos csigáról


A tésztához:
12,5 dkg vaj
25 dkg liszt
1 kávéskanál só
1 kávéskanál sütőpor
1 dl tej
A sajtkrémhez:
12,5 dkg vaj
15 dkg sajt(ementáli, parmezán, és egy kevéske trappista sajt vegyesen)
1 kávéskanál só
1 kávéskanál pirospaprika
A tésztához összemorzsoltam a megsózott, sütőporral összekevert lisztet a vajjal. Az 1 dl tejjel gyorsan rugalmas tésztát gyúrtam, amit aztán három cipóba osztottam. A cipókat egyenként háromujjnyi széles, körülbelül 33-35 cm hosszú, 2 mm vastag lapokká nyújtottam egy darab sütőpapíron. Azután, mint egy beiglit, megkentem a sajtkrémmel és a papír segítségével jó szorosan összetekertem. A tekercseket a hűtőbe tettem pár órára(1 óra is elég)

