

Lehet, hogy a forrás a Fakanál recepttár 2008/2 száma, nekem ez akkor is a Doki keksze marad. Amikor megláttam a képeket és elolvastam a receptet, éreztem a nyelvemen az ízét. Tudtam, hogy ezt meg kell sütnöm. Imádom a mogyoróvajat, de még sohasem használtam süteményben. Még egy sós variációt is ki szeretnék próbálni, úgy, hogy el kellett dugnom a kibontott üveget. Helló Doki, lehet hogy Neked a puffin ad erőt, nekem a dupla adag süti, meg a maradék csoki télapók amiket a tetejére kentem, hogy fogyjon már el végre. Az a helyzet, hogy bírom, amikor egy recept úgy kezdődik, hogy 12 dkg liszt….Ilyenkor már írom is a dupláját a hozzátevőknek. Egy tepsi sütéséhez keksz esetén nem is érdemes nekiállni, mert mire mindenki megkóstolja, hogy jó-e az süti, már el is fogyott.
Hozzávalók:
24 dkg liszt
2 kk szódabikarbóna
14 dkg kristálycukor
2 tojás
16 dkg vaj
10 dkg mogyoróvaj
2 tasak vaníliás cukor( most 2 kk vanília eszenciát használtam)
2 narancs reszelt héja
6 dkg apróra vágott sótlan földimogyoró
A száraz anyagokat egy tálban összekevertem. A másik tálban a vajat, mogyoróvajat, a cukrot, tojásokat összerobotoltam. A kétféle cuccot egyneművé kevertem, és mert nagyon puhának találtam, a hűtőbe tettem, hogy könnyebb legyen golyóbisokat előállítani. Két tepsibe tettem a golyókat, amiket aztán lelapítottam. 180°C fokon légkeveréses sütőben nekem 10 perc alatt sült meg. Összesen 60 darab lett. A maradék csoki télapókkal kentem be a tetejüket.
Nagyon egyszerű étel, amit szinte mindenki megtanul készíteni, mert generációk főzik a nyári táborban, bográcsban, vagy anélkül. Van, aki bő lére engedi, van, aki galuskát főz bele, van, aki virslit tesz bele, és volt amikor semmi húsféle nem jutott bele. Mi, jóféle házikolbásszal szeretjük, kevés lével, pontosabban elfőzött lével. Szándékosan nem írok mennyiségeket, mert az mindig a személyek számától függ. Amikor a krumplit hámozom, megsaccolom, hogy mondjuk 4 személyre elég legyen, és a füstölt kolbásszal is így járok el. A kolbászt karikára vágom és egy evőkanálnyi olajon elkezdem sütni, nem túl nagy tűzön, mert nem akarom, hogy a kisült paprikás zsír megégjen. Igyekszem megforgatni a karikákat, hogy jól jól kisüljön a zsír belőle, majd kimerem a lábasból és a helyére teszem a felaprított fej hagymát, amit megfonnyasztok, végül egy kis fokhagymát is, csak az íze miatt. A kockára vágott krumplit hozzáadom, kevergetem, hogy mindenhol érje a finom kolbászos zsír. Meghintem sóval, és még pirospaprikával, mert nincsen rosszabb egy sápatag paprikás krumplinál. Felöntöm vízzel, nem kell, hogy ellepje, mert inkább kevergetek egyet-egyet néha, de nem szeretjük „hosszú” lével. Amikor felforrt, hozzákeverem a kolbászkarikákat és puhára főzöm az egészet. Amikor szezonja van, paradicsomot és paprikát is szoktam tenni bele, de mértékletesen, mert ez nem lecsó. Télen persze megelégszünk egy kis csípős paprikával a tetején, ami nem csak az ízének, a küllemének is jót tesz. Ma lila káposztával töltött paprikával ettük, fantasztikus volt!
A blogokon szemlélődés eredménye ez az ebéd. Piszke volt az ötletadó, de Gabriella is hasonlót sütött. Írtam már, hogy nyugdíjas lett a fritőzöm. Ennek ellenére soha ennyi panírozott húsfélét nem ettünk. Természetesen mindez az új ízek keresése, a kísérletezgetések eredménye és az új tűzhelyemé. Hat darab csirkecombot szétvágtam. A felső részeket kicsontoztam, szép kis szeletek lettek így. Az alsó combokat bevagdostam. 2 pohár joghurtot egy nagy tálba öntöttem, és megfűszereztem a következőkkel: 2 teáskanál kakukkfű, 2 teáskanál oregánó, 1 teáskanál pirospaprika, 1 teáskanál csípős paprika, őrölt bors, vagy 4 gerezd fokhagyma, 2 evőkanálnyi olíva olaj. Ebbe a mártásba belepakoltam az összes húst és egy éjszakát a hűtőben tartottam.
Másnap sütőpapírral kibéleltem, kiolajoztam a legnagyobb tepsit. A mártásból kivett húsokat (nem kotortam le a mártást) meghintettem egy kis sóval, majd megforgattam az összetört kukorica pehelyben. 20 dkg fogyott el ehhez a mennyiséghez. A húsokat egymás mellé fektettem, a tetejét is olajoztam, és 180°C-on 35 perc alatt megsütöttem. Nagyon finom lett! Ami még elgondolkodtatott, az, hogy alig-alig sóztam és ezek a fűszerek mellett ez nem is hiányzott. A kérge másnap is ropogós volt, ez nem egy rántott hús.
Emlékszel, hogy így kezdődnek a sajtos receptek: egyszerű, gyors, finom sörkorcsolya, sokáig eláll. Nos, hát valóban egyszerű, tényleg nagyon finom, és egyáltalán nem áll el sokáig, ha csak nem, titokban sütöd, és jól el nem dugod.(akár magad elől is)
Hozzávalók, ahogyan készítettem:
50 dkg rétesliszt
25 dkg vaj
25 dkg reszelt sajt(most edami és füstölt vegyesen)+ a tetejére 8-10dkg
1 tejfel
1 és1/2 teáskanál só
pirospaprika vegyesen, sima és csípős
a tetejét megkenni 1db tojássárgája
A hozzávalókból tésztát gyúrtam, amit egy órára hidegre tettem pihenni. Később azután vékonyra, 5-6 milliméter vastagra nyújtottam, tojással megkentem, sajtot reszeltem a tetejére, derelyevágóval csíkokra vágtam. Három nagy tepsivel lett ebből a mennyiségből, 180°C-on 10 perc alatt sültek meg.